V rámci Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) vznikne od 1. ledna příštího roku finanční policie. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube doplnil, že centrála se bude muset v tomto ohledu dohodnout na rozdělení práce s celníky, jejichž kompetence se nedávno rozšířily.

"Jsme připraveni jednat s ministerstvem financí, celní správou, státními zástupci i odbornou veřejností," řekl k plánovanému vzniku finanční policie Chovanec. Finanční policisté by se podle něj měli prioritně zaměřit na spolupráci s celníky, na daňové úniky a také na spolupráci mezi jednotlivými subjekty v rámci centrály.

"Úkolem Finanční policie by měl být boj proti ekonomické kriminalitě obecně, což je oblast, kterou má policie v gesci již dnes. Pokud existuje racionální předpoklad, že by vznik Finanční policie jako samostatné organizační složky boj s ekonomickou kriminalitou zlepšil, není důvod být proti," reagoval ministr financí Andrej Babiš.

Babiš také uvedl, že by rád rozšířil kompetence celní správy na oblast vyšetřování daňových trestných činů. "To je moje vize, kterou představím v nejbližších týdnech," dodal.

Finanční policie má vzniknout rozdělením současné sekce závažné hospodářské trestné činnosti. Na rozdíl od Daňové kobry, která se věnuje především zajišťování výnosů z trestné činnosti, se má zabývat "čistě daněmi".

Mezi dalšími stávajícími prioritami centrály jmenoval Laube terorismus, kybernetickou kriminalitu či boj proti korupci.

NCOZ vznikla od 1. srpna sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru. Její vznik vyvolal roztržku uvnitř vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, které hrozilo odchodem z vlády, nelíbil se ani státním zástupcům. Vedení policie věří tomu, že nový útvar bude z jednoho místa efektivněji bojovat proti zločinu.

Od policie odešlo pět lidí

Odchod od policie jako způsob vyjádření nesouhlasu s její reorganizací zvolilo pět příslušníků sboru, další dva nebo tři odchod oznámili, sdělil na čtvrteční tiskové konferenci také ministr vnitra. "Nenaplnily se prognózy, že nastanou masivní odchody policistů," zdůraznil Chovanec.

Odmítl, že by policisty v novém útvaru udrželo to, že průměrně dostanou přidáno 5000 korun. "Nevěřím tomu, že by se ti policisté dali takzvaně koupit," prohlásil Chovanec. 

Ministr dodal, že zvyšování platů čeká i další policejní složky, například protidrogovou centrálu. "Jednáme i o zvýšení platů ostatních specialistů," doplnil náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. Týká se to podle něj například útvaru zvláštních činností nebo odborníků z kriminalistického ústavu.

Podle ministra zatím policisté přechod do nového útvaru zvládají velmi dobře. Dodal také, že policie a vnitro vyřídily všechny připomínky, které k reformě měli státní zástupci.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V nové policejní složce pracuje 870 policistů. Ředitelem NCOZ je Michal Mazánek, jehož podřízení se budou zabývat například korupcí, terorismem, extremismem, migrací či rozsáhlou hospodářskou kriminalitou.

Před spuštěním centrály byly obsazeny pozice náměstků ředitele a většiny sekcí, které se zabývají jednotlivými druhy kriminality. Funkce si v podstatě rovnoměrně rozdělili členové protimafiánského a protikorupčního útvaru. "Spolupráce uvnitř tohoto týmu je velmi dobrá a upozorňuji, že minimálně tento tým se nedělí na ty z toho či onoho útvaru. Je to kompaktní celek," řekl Laube.