Téměř čtvrt století nezažilo Česko podobný vývoj státních financí, ať už jde o přebytek v rozpočtu, rekordní příjmy, nebo snížené výdaje. V současné době je v pokladně o 75,6 miliardy korun více, než stát stačil utratit. Za rekordní bilancí jsou tři důvody: ekonomický růst, vyšší výběr daní a úspěšné čerpání evropských dotací. Výběr daní se oproti loňsku zvýšil o desítky miliard korun, výdaje státu navíc za prvních sedm měsíců klesly na 687 z loňských 705 mi­liard. Do konce roku se však přebytek změní na schodek.

Podle ministra financí Andreje Babiše stojí za úspěchem zejména lepší výběr daní, mimo jiné na základě kontrolních hlášení daně z přidané hodnoty. "Na daních jsme meziročně vybrali o 35 miliard korun víc. U daně z příjmů právnických osob je to samozřejmě dáno růstem ekonomiky. Ale u spotřebních daní a DPH je důvodem hlavně to, že finanční správa začala lépe fungovat," uvedl Babiš v rozhovoru pro HN.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.