Policejní útvary protikorupční a protimafiánský mají od pondělí nového nástupce: Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ). Jejím prvním ředitelem se stal Michal Mazánek, který před lety rozpletl orlické vraždy.

Přestože ještě před pár týdny se očekával kvůli spornému a kvapně připravenému sloučení elitních útvarů velký odliv policistů, z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) odešlo podle policejního prezidenta pouze šest lidí. Protikorupční policii (ÚOKFK) neopustil nikdo. Policejní prezidium přislíbilo každému zaměstnanci nové centrály, že si na platu polepší o pět tisíc.

"Všichni detektivové pokračují na svých případech. Samozřejmě sloučením útvarů se jako vždycky objeví nějaké provozní problémy, ale to není nic, co by mělo narušit trestní řízení," řekl HN Mazánek. Podle něj bylo vyřešeno propojení IT systémů i obsazení expozitur. Do jejich vedení přichází lidé, kteří šéfovali expoziturám ÚOOZ. "A zástupce jim budou dělat vedoucí ÚOKFK," podotýká Mazánek.

Válka policajtů

◼ Bývalý šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek po vypuknutí sporů ohledně sloučení útvarů veřejně obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního úniku informací". A minulý týden podal kvůli reorganizaci a možné sabotáži trestní oznámení právě na Tuhého, jeho náměstka Zdeňka Laubeho a ministra vnitra Milana Chovance. Komárek podobně jako Šlachta na svou funkci rezignoval.
◼ Kromě parlamentní vyšetřovací komise se reorganizací zabývá i Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Jeho státní zástupci před časem vyslechli prezidenta Tuhého a jeho náměstka Laubeho.
◼ Poslanci v komisi minulý týden dostali i čtyřicetistránkovou "Šlachtovu zprávu", v níž se podrobně hovoří o podezřeních, proč ke sloučení útvarů došlo.

870 lidí

pracuje nově v národní centrále po sloučení protikorupční a protimafiánské policie.

Ten kromě toho vybral svého posledního a nejdůležitějšího náměstka pro výkon, jenž bude dohlížet na všechny kauzy. Stane se jím Petr Vopršál, který patřil mezi elitní detektivy v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kde se zabýval gangy a dalšími cizojazyčnými zločineckými skupinami. Mimoto se jeho jméno nedávno objevilo v otevřeném dopise ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, kde se vedoucí odborů ÚOOZ postavili za svého tehdejšího šéfa Roberta Šlachtu a odmítali připravované sloučení útvarů pod národní centrálu.

Michal Mazánek tvrdí, že jeho lidé už nebudou vyšetřovat v řadách policie. Tím se má zabývat výhradně Generální inspekce bezpečnostních sborů.

"Pokud ovšem státní zástupce nerozhodne jinak," reagovala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Státní zástupci mohou ze zákona přidělit vyšetřování tomu útvaru a těm policistům, kterým věří. A tak se může stát, že nový superúřad bude muset podobné případy vyšetřovat i nadále, což připouští i Mazánek.

"Stát se to může, ale musí k tomu být naprosto jasné důvody. Pokud bude příkaz státního zástupce v souladu se zákonem, budeme ho respektovat. Ale i zástupci by si měli uvědomit, že k těmto případům máme právě inspekci," domnívá se Mazánek.

Kvůli narychlo připravované reorganizaci a sloučení útvarů odešel od policie bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta, který je jejich největším kritikem. Svou rezignaci odůvodnil Šlachta tím, že spojením útvarů dojde k únikům informací z vyšetřování a přestanou se dělat důležité kauzy, jako bylo nedávné zatýkání v řadách policie. To bylo nakonec spolu s některými vyšetřovateli převedeno pod Národní protidrogovou centrálu z důvodu, že by policisté jinak vyšetřovali svůj vlastní útvar.

Sloučením policejních útvarů se v současné době zabývá parlamentní vyšetřovací komise. Její členové minulý týden vyslechli olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana a Roberta Šlachtu, kteří před poslanci vypovídali devět hodin.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru