Dlouho očekávané testy evropského bankovního sektoru dopadly docela dobře. Banky prý dokázaly navýšit kapitál, a přestože testy byly přísnější, výsledek byl prý lepší než v roce 2014.

Testy sice nepočítaly se zápornými úrokovými mírami, které jsou realitou, ani se záporně úročenými dluhopisy, kterých je na trhu víc, než by bylo záhodno. Testy také nepočítaly s jednorázovou černou labutí jménem brexit (proč vlastně, když se nic neděje). A pro jistotu nehodnotily ani řecké, ani portugalské banky, které by při jakémkoliv posuzování, jež bere v úvahu realitu, přestaly existovat. Testy také nepočítaly s novou bankovní regulací Basel IV, podle níž zhruba sto největších světových bank podle odhadu poradenské firmy KPMG bude potřebovat dalších 350 miliard eur kapitálu. V zásadě testy pro jistotu nepočítaly s ničím, co by mohlo skutečně banky ohrozit, protože nemá cenu stresovat klienty, kteří stále ještě až na výjimky netuší, že v případě problémů své banky se na její záchraně budou podílet z vlastní kapsy. V podstatě lze shrnout, že banky prošly zátěžovými testy jen proto, že jim to regulátor umožnil − protože pokud by dopadly špatně, musel by řešit novou krizi.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru