Poláci řeší návštěvu papeže Františka opravdu důkladně. Přestože je samozřejmě nejdůležitější jeho poselství o soucitu s uprchlíky v otřesené Evropě, v polských médiích se dostane prostoru i takovým věcem, jako je papežův vozový park. Když počasí nedovolilo papeži přemístit se vojenskou helikoptérou, nic se nedělo, protože papežův tým ihned nastartoval spoustu podivných aut. Historie těchto papamobilů sahá hluboko do minulosti k nosítkům, která tucet mužů nesl nad hlavami věřících, a hlava církve mohla žehnat.

Nosítka později dostala kola a motor. A po roce 1981, kdy na papeže Jana Pavla II. byl spáchán neúspěšný atentát, i spoustu bezpečnostních prvků.

Účel unikátních mercedesů či volkswagenů, kterými se prohání nyní po Polsku, je však stále stejný jako u nosítek − vidět a především být viděn.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru