Ministr spravedlnosti Robert Pelikán dohodl s ministrem financí Andrejem Babišem (oba ANO) navýšení rozpočtu svého resortu o 650 milionů korun. Pelikán původně požadoval navíc dvě miliardy. Peníze chce využít na růst platů a zvýšení počtu pracovníků v justici a Vězeňské službě. Chystá se také projekt, jehož cílem je technicky vybavit všechny soudní síně tak, aby soudy mohly plnit svou povinnost nahrávat jednání.

Podle předběžného návrhu rozpočtu z letošního jara počítalo ministerstvo financí pro resort spravedlnosti celkem s 24,82 miliardy korun. To představuje oproti letošnímu roku nárůst zhruba o 132 milionů korun.

"Chceme navýšit počet lidí ve Vězeňské službě, jednak na pokrytí stoupajícího počtu vězňů, jednak proto, abychom mohli vězně zaměstnávat i mimo věznice," uvedl Pelikán. Dodal, že se také chystá zvýšit platy personálu na soudech až o 10 procent. Jednání považuje za úspěšné.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Peníze jsou podle něj potřeba také na projekt, jehož cílem je technicky vybavit všechny soudní síně tak, aby soudy mohly plnit svou povinnost nahrávat jednání. "Asi osm let máme povinnost nahrávat každé soudní jednání, a nenahrávají se, protože není na co," uvedl ministr.

Pelikán původně požadoval navýšení rozpočtu o dvě miliardy korun. "Nějak si poradím, samozřejmě pokud by se podařilo najít ještě více peněz, věci by šly jednodušeji, rychleji, mohli bychom se pustit i do dalších projektů, které nepůjdou, ale je to dost na to, aby všechno nějak fungovalo," dodal Pelikán.

Minulý rok Pelikán rovněž požadoval přidání dvou miliard, s Babišem se nakonec dohodl na polovině této částky. Tehdy uvedl, že peníze chce využít především na posílení personálu na soudech a zefektivnění jejich chodu.

Ministerstvo financí navrhuje na příští rok schodek státního rozpočtu 60 miliard korun. Rozpočet počítá s růstem platů učitelů nebo zdravotníků, zvýšením peněz za státní pojištěnce a růstem důchodů. Vláda musí návrh rozpočtu schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny do konce září.

Brabec vyjednal dalších 100 milionů

Ministr životního prostředí Richard Brabec se dohodl s ministrem financí Babišem na navýšení o 100 milionů korun. Peníze mají směřovat hlavně na projekty zaměřené na boj se suchem, řekl po jednání Brabec. Při příchodu na schůzku s Babišem ministr uváděl, že by si představoval růst o 300 milionů.

Brabec dostal prý příslib, že podle vývoje by se mohl dočkat dalších peněz. "Bavíme se o té částce, která je na opatření na boj se suchem. To je pro nás nejdůležitější, protože tam máme rozjeté projekty," řekl. Věří, že se mu podařilo přesvědčit i "jinak rezistentní" úředníky na ministerstvu financí.

Herman do kultury získal 200 milionů

Příspěvkové organizace ministerstva kultury dostanou příští rok navíc 200 milionů korun na mzdy. Ministr kultury Daniel Herman u zaměstnanců očekává procentuálně vyšší růst platů než pětiprocentní, který ve středu kabinet schválil pro státní zaměstnance. Herman uvedl, že garantuje i zvýšení rozpočtu u památkových programů a živého umění.

Herman nechtěl odhadovat, jak přesně by mohly platy vzrůst. "Je to 200 milionů, to se rozpočte, nárůst bude docela pozitivní, nedá se to říct úplně přesně," uvedl. Na začátku července Herman řekl, že je s Babišem domluvený na sedmiprocentním navýšení, ale jedná zhruba o desetiprocentním.

Obrana dostane 52,5 miliardy

Na obranu by příští rok mělo jít 52,5 miliardy korun, meziročně o deset procent více. Na výši rozpočtu na rok 2017 se zástupci ministerstev obrany a financí dohodli už před prázdninami. Ve čtvrtek to řekl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Původní návrh, který pro obranu počítal s 51,9 miliardy korun, se tak zvýšil o 600 milionů.

V roce 2018 by měl být podle květnového návrhu rozpočet 57,1 miliardy korun a pro rok 2019 62 miliard.

Podle Medka je rozpočtový výhled pro ministerstvo důležitý, aby mohlo plánovat důležité zakázky. V příštích letech chce nakoupit nové vrtulníky, radary, děla nebo obrněné transportéry. Potřebovat na to bude desítky miliard korun. Po dřívějších letech úspor v armádě zůstal podle odborníků vnitřní dluh asi 100 miliard korun. Řada techniky je zastaralá.

Vládní koalice se před časem dohodla, že na obranu do roku 2020 začne dávat 1,4 procenta HDP. Chtěla by se tak alespoň přiblížit dvěma procentům HDP, které by měla na obranu vydávat každá členská země NATO. V současnosti se český obranný rozpočet pohybuje kolem jednoho procenta HDP.