S debatami o umělé počítačové superinteligenci se vynořuje otázka, zda může člověk stvořit dokonalejší stvoření, než je sám. V tomto kontextu se hovoří o singularitě, což je moment, kdy umělá inteligence převýší lidskou a člověk stvoří dokonalejší stvoření, než je sám. Jinými slovy za bod singularity není možné vidět, neboť vše je možné.
Silná umělá inteligence bude buď přátelská a ovladatelná (a lidstvu bude sloužit a pomáhat a naše symbióza bude oboustranně užitečná), nebo nepřátelská a neovladatelná, nebo něco mezi. Pokud se to stane, dojde k největšímu vynálezu všech dob − a zároveň poslednímu vynálezu, který lidstvo vymyslelo. Smysl bytí se přestěhuje z nedokonalé biologické slupky do slupky hardwarové. Vaše tělo, nositel vašeho já, je složeno z atomů, které byly kdysi zvířaty, rostlinami a hlouběji v čase − hvězdným prachem. A jak si můžeme být jisti, že biologická forma života je ta nejvyšší možná?
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru