Sdílená ekonomika je prý fenomén, který si zaslouží od vlády hluboké zamyšlení. Nutno připsat kabinetu Bohuslava Sobotky k dobru, že na rozdíl od mnoha západoevropských zemí ji nechce ani zakázat, ani přísně zregulovat. Zatím jde hlavně o hledání toho, jak správně nastavit hranice mezi tím, co je občasné přilepšení, a regulérním celoročním kšeftem. Doufejme, že na to vláda půjde o něco chytřeji, než když se kdysi jiný, podle vlastních slov pravicový kabinet snažit povinnou veřejnou prací vymýtit melouchaření. Protože ve skutečnosti rozeznat přivýdělek od podnikání lze jen za pomoci umělých limitů, kterými může být například počet dní podnikání (v případě pronájmu je to například turistická sezona), případně velikost obratu stanoveného na jeden konkrétní typ přivýdělku.

Podle některých názorů jsou sdílené služby typu Uber, Airbnb či půjčky P2P jen modifikací podnikání a žádné úlevy si nezaslouží. Podle jiných jde o nový typ ekonomiky založený na tom, že "klasická práce" přesunem do Asie ztratila svoji podstatu, tedy normální výdělek, a pronájem věcí či služeb za úplatu je jen pokrokem v rámci systému. Z daňového hlediska je to jednoduché − "o čem berňák ví, to zdaní". Nastavení nějakého mezistupně, který by přežil i kontrolu poté, co naštvaný soused "napráská" černý pronájem turistům, by nebylo od věci. Protože ve chvíli, kdy bude jasné, kolik si kdo může vydělat, aniž by šel po zásluze do vězení pro daňové dlužníky za jednodenní pronájem, bude daná i hranice pro daně. A to je pro stát i pro majitele sdílených služeb či movitých i nemovitých věcí jen dobře.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru