Kdybych měl o Jeremym Corbynovi, předsedovi britských labouristů, napsat heslo do Wikipedie, začal bych velmi pravděpodobně větou: "Předseda politické strany, který odmítl odstoupit, i když mu jeho vlastní poslanci v poměru 172 ku 40 hlasům vyjádřili nedůvěru." Jenže tohle (jakkoliv pravdivé) konstatování je pro vystižení a pochopení Corbynovy osobnosti a jeho současného postavení zcela nedostatečné. Současně je to totiž politik, který se může opřít o mimořádnou podporu řadových členů své strany a sympatizantů, a pisatel těchto řádek nemá prakticky pochyb o tom, že 67letý podivín britské politiky svůj předsednický post proti vyzývateli Owenu Smithovi obhájí. Mimochodem impozantních 183 000 lidí zaplatilo minulý týden během 24 hodin nemalý poplatek 25 liber (taková slušná večeře pro jednoho, včetně pití), aby směli v předsednické volbě odevzdat svůj hlas. Předpokládá se, že většina těchto draze zaplacených hlasů podpoří právě Corbyna…

Bělovlasý svéráz zvaný Jezza má minimálně jeden zásadní problém. Po svém stejně senzačním jako suverénním zvolení loni v září začal uskutečňovat své vize, svůj pokus o revoluci britské společnosti a ostrovní politiky, příliš hrrr a příliš brzy. Pokud chcete takto zásadně změnit pravidla hry, musíte získat skutečnou moc. A získat v Británii skutečnou moc, to znamená vyhrát parlamentní volby. A na cestě k tomuto cíli musíte hrát podle stávajících pravidel; jak v Dolní sněmovně, tak ve vztahu k vlastním poslancům a v neposlední řadě taky ke sdělovacím prostředkům, které jsou, nutno dodat, ke Corbynovi vesměs mimořádně nepřátelské. Do značné míry podle mě právě proto, že se šéf Labour Party tak vymyká zažitým zvyklostem.

V článku se dále dozvíte

  • Corbynovo setrvání ve funkci dává smysl jedině z toho pohledu, že nejspíš získá ve volbě více hlasů než rival Owen Smith.
  • Z hlediska ambicí labouristů vyhrát někdy v dohledné době parlamentní volby je to absolutní nonsens.
  • Představa levicového aktivisty Corbyna v roli ministerského předsedy je pro rozumné Brity zcela nepřijatelná.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru