Turkmenská vláda má problém. Musela omezit přístup k zahraničním měnám jak pro obyčejné občany, tak pro místní společnosti. Valut je totiž málo, informovala agentura Reuters s odvoláním na turkmenské podnikatele žijící v zahraničí.

Jedna z nejuzavřenějších zemí světa získává valuty z prodeje zemního plynu. Do roku 2008 šla naprostá většina vývozu do Ruska. Bylo to kolem 50 miliard kubíků ročně. Krize snížila objemy na 10 miliard, a loni dokonce na čtyři miliardy. Na počátku letošního roku skončil vývoz do Ruska úplně. Gazprom jednostranně ukončil smlouvu a obvinil přitom Ašchabád z "úmyslného vytváření podmínek pro ukončení platnosti smlouvy". Gazprom však vždy trval na dodržování smluv.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.