Prezident Erdogan není nejsilnějším tureckým politikem. Podle ústavy je Turecko parlamentní republikou. Praxe však názorně ilustruje poučku, že zatímco teorie je šedivá, strom života se zelená. Erdogan přechodem z premiérské do prezidentské funkce mnoho moci neztratil a dnes, po neúspěšném pokusu o převrat, který prezident označil za dar od Boha, je na mocenském vrcholu. A zdá se, že ho nic a nikdo nemůže ohrozit.

Jeho stoupenci za ním stojí v šiku pevnějším než kdykoliv předtím. Parlamentní opozice je slabá. V pročištěné armádě se k důležitým postům dostanou lidé, kteří budou vděčni za kariérní postup. Stejně tak v justici, policii, státní správě a ve školství. Stoupenci Fethullaha Gülena, ti, kteří vytvářeli paralelní struktury, i ti zhola nevinní, jsou po čistkách na kolenou. Západ v čele se Spojenými státy bude dál hudrat na porušování demokracie a osobnostních práv, ale Turecko neodvrhne, na to je země strategicky příliš důležitá. Že se zavírají dveře do Evropské unie? Co na tom. Erdogan má už dlouho jiné priority. Řekl, že když nebude Turecko v EU v roce 2023, v roce stého výročí vzniku atatürkovské republiky, pak Evropa Turecko ztratí. Rozuměj: vy pro nás nejste tak důležití jako my pro vás.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru