Největší americký průmyslový konglomerát General Electric (GE) ve druhém čtvrtletí zvýšil upravený zisk na akcii zhruba o 65 procent. K nečekaně lepšímu výsledku mu pomohl mimo jiné nárůst tržeb v divizi elektrické energie. Po očištění o některé položky firma za tři měsíce do konce června vydělala 51 centů na akcii, před rokem to bylo 31 centů na akcii.

Analytici v průzkumu agentury Reuters očekávali zisk 46 centů na akcii. Čistý zisk rozdělitelný mezi držitele kmenových akcií dosáhl 2,74 miliardy dolarů (67,2 miliardy korun). Ve stejném období před rokem byla firma ve ztrátě.

Celkové příjmy se zvýšily o 15 procent na 33,49 miliardy dolarů (821,6 miliardy korun), mimo jiné díky příjmu elektrárenské divize, který se zvýšil o 31 procent. Složité podmínky naopak podle firmy panovaly v divizi ropy a zemního plynu a v divizi dopravy.

Konglomerát loni zahájil transformaci, jejímž cílem je návrat k hlavním průmyslovým aktivitám, jako je letectví nebo energie. Firma se pod vedením generálního ředitele Jeffreyho Immelta snaží utlumit aktivity ve finančním sektoru a orientovat se na průmyslovou výrobu, například na letecký průmysl, ropný a plynárenský sektor nebo výrobu elektrické energie.

Když se GE zbavila většiny svých finančních aktivit GE Capital, přišla v uplynulém čtvrtletí o označení systémově důležité nebankovní finanční instituce. Tato změna jí uvolnila kapitál ve výši zhruba 18 miliard dolarů, který podnik hodlá vrátit akcionářům prostřednictvím odkupu akcií.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru