Už tři roky vede Jaromír Novák Český telekomunikační úřad − dohled nad dodržováním pravidel na tuzemském trhu telekomunikací a poštovních služeb. Svými rozhodnutími zasahuje do byznysu nejen velkých mobilních operátorů − O2, T-Mobilu a Vodafonu −, ale i do podnikání stovek firem z oblasti internetu, televizního a rádiového vysílání. V posledních letech dostal úřad také na starost ochranu spotřebitele a hlídá, aby služby zákazníkům byly férové. Dnes například nabádá operátory, aby konečně nabídli neomezená data v rámci tarifních balíčků. "Chceme, aby tady fungovala digitální ekonomika," říká Novák.

HN: Máte pocit, že se vám daří usměrňovat firmy, aby se řídily podle pravidel?

Důležité je, zda má regulátor dostatečně kvalitní zákon, podle kterého může dělat svoji práci. A pak také experty, které může vzdělávat a odměňovat. V obou věcech cítíme deficit, i když by se to mělo postupně zlepšovat. Jinak zjistíte, že jste v úřadě v některých agendách závislí na dvou třech lidech, o které nemůžete přijít. My nejsme schopni zaplatit advokátní kanceláře jako velké korporace. Je to každodenní boj o nezávislost a silnou pozici.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru