Donald Trump to dokázal. Navzdory totální nepřízni médií a části Republikánské strany tento týden získal oficiální stranickou nominaci do voleb na amerického prezidenta. Konzervativní republikáni se tak od soucitného konzervatismu a neokonzervatismu, které přinesly úspěch Georgi W. Bushovi, definitivně obrátili k jednoduchému, až primitivnímu trumpismu.

Ale co za ním stojí a proč ve spojení s ním používat slovo "primitivní"? A je trumpismus dnes něčím − kromě svého nositele − výjimečný, nebo zapadá do protestního proudu takzvané nesystémové politiky, která se po celém světě probudila jako reakce na vnitřní i vnější rozpory globalizace?

Britský deník Guardian v souvislosti s Trumpovým úspěchem psal o pomstě uražených a ponížených obětí globalizace, tedy lidí, kteří na globalizaci, zejména na celosvětově propojené ekonomice, nejen nevydělali, ale dokonce kvůli ní ztrácejí. Nebo si to alespoň myslí. Nejsou schopni využít jejích výhod a potlačit negativa, protože na to nemají nejen talenty a vzdělání, ale ani to není v jejich životním zaměření a postoji.

Ne všichni, zkrátka, mají horizont života za svým dvorem, ulicí či městem. Naopak je obrovské množství těch, kteří v globalizovaném světě žít nechtějí, stačí jim omezený obzor a chtějí udělat vše pro to, aby jim globalizace do domu nelezla − zvlášť když ji tam nezvali.

Jak využít ekonomické úzkosti

Podobně jako lidé, kteří v Británii rozhodovali o vystoupení Británie z Evropské unie, také příznivci Donalda Trumpa často patří k té méně úspěšné části populace, které globalizace příliš nedává, ba mají pocit, že jim přináší vnější konkurenci a bere jistotu práce (v Británii ani ve Státech to ale reálně tak není, protože přistěhovalci vesměs dělají práci, kterou místní nechtějí).

Jsou to lidé, kteří se cítí ekonomicky vyloučeni a dostávají se do nezáviděníhodné pozice nádeníků (prekariát). Jednou jsou a jednou zase nejsou potřeba. Právě to, že využil oné "ekonomické úzkosti", řada komentátorů líčí jako Trumpův úspěch. Byl to on, kdo během kampaně cíleně vracel těmto lidem hrdost a úctu. Elitářský bezohledný konzervativec, jenž prekariát nejen pomáhal ve svém oboru vytvářet, ale který ho také intenzivně zneužíval k vyšším ziskům, se teď stal jeho hlasitým kritikem.

Trumpovi se k politické akci podařilo probudit lidi, kteří se jako politické subjekty dosud necítili. V Americe jsme tak kromě neuvěřitelně populistické kampaně, v níž Trump bez ohledu na podstatu věcí a reálnost slibů využíval vše, co vyvolávalo zájem a přitahovalo pozornost − což je samotné jádro trumpismu, ona primitivní, jednoduchá hra s pozorností a emocemi vzteku a hněvu −, sledovali i něco jako "zrození politiky".

"Politika je především konflikt ohledně společné scény, ohledně existence a vlastností těch, kdo se na ní vyskytují," soudí ve své knize Neshoda francouzský filozof Jacques Rancière, jako by přímo popisoval efekt Trumpovy kampaně. "Politika existuje proto," dodává Rancière o kus dál, "že ti, kteří nemají právo být počítáni jako mluvící bytosti, se za takové počítat začnou a ustaví určité společenství díky faktu, že začnou sdílet společné bezpráví…"

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru