Po ovoci poznáte je, říká Matoušovo evangelium. Výborné vodítko. Andrej Babiš se nyní vyslovil pro zdanění církevních restitucí, takže můžeme s klidem říci: Andrej Babiš je esenciální populista. Církve, a zejména církev katolická, jsou v ateisticko-pohanském Česku vysoce nepopulární, takže před krajskými volbami se dá na útoku na ně jen vydělat. Tož Babiš do nich jde s podobným zaujetím jako do privatizace Unipetrolu.

Ovšem jakkoli se obrázky hamižných prelátů zkopírované z filmů Otakara Vávry z 50. let budou jistě náramně vyjímat na Babišových bilboardech, k právu a spravedlnosti se budou mít jako koza k vozu. Jestliže Babiš říká, že restituce jsou podvod, měl by si přečíst nález Ústavního soudu , který odmítl v roce 2013 restituční stížnost ČSSD. Soud konstatuje, že "výměra původního majetku, z níž vycházela důvodová zpráva a předchozí jednání mezi státem a církvemi...,nevykazuje znaky libovůle či omylu zákonodárce, nýbrž že má rozumnou a přiměřenou vazbu na dostupné historické údaje". Tak jakýpak "podvod"?! Náhled, zda je výše restitucí vysoká nebo nízká, se odvíjí od subjektivního hodnocení, závislého primárně na tom, zda je někdo příznivcem církví, nebo ne. To je celé. Ať si každý myslí co chce, ale zákon, k němuž se konečně po dvaceti letech dospělo, by měl zůstat v klidu, bez ohledu na to, jaké preference se zrovna prohánějí Babišovou mozkovnou.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru