Turecký pokus o puč se vymyká z trendu posledních let. V prvním desetiletí nového milénia totiž nevídaně stoupla úspěšnost pučů, jak ukazuje studie z Journal of Peace Research, analyzující převraty po roce 1950. Ještě kolem roku 2000 činila úspěšnost ani ne dvacet procent, v roce 2010 už přesahovala 70 procent. Důvod? Počet úspěšných pučů klesá pomaleji než jejich celkový počet.

Oč kratší dobu budili neúspěšní turečtí pučisté alespoň částečně zdání, že se opravdu chopili moci, o to delší rozbory následují nyní, kdy se svět snaží rozklíčovat motivy, jež daly podivný děj oné páteční noci do pohybu. Shodují se prakticky na jediném. Prezident Erdogan utuží moc. Zbaví se dalších vlivných oponentů. To ostatně ani nezastíral, když − ještě v napjaté atmosféře probíhajícího puče, zřejmě v poněkud nestřeženém okamžiku − pronesl, že pokus o převrat je "darem od boha". Což zrovna nerozptyluje domněnku, že si převrat sám zinscenoval. Možná ale jen opět trochu rychleji mluvil, než přemýšlel. Jako v roce 1997, kdy veřejně recitoval o "mešitách, které jsou našimi kasárny, o minaretech, našich bajonetech…" Chvilka nestřežené poezie jej tehdy stála křeslo istanbulského starosty, naopak mu "vynesla" čtyři měsíce v žaláři.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru