Evropská komise chce unii vyzbrojit silnějšími antidumpingovými nástroji, dříve než EU uzná Číně status tržního hospodářství. "Udělení ekonomického statusu Číně je právní fakt a my jsme unie, která ctí právo. Zároveň bychom ale rádi upozornili, že nejsme naivní," uvedl místopředseda komise pro zaměstnanost, hospodářský růst a konkurenceschopnost Jyrki Katainen.

Podle právní služby Evropské komise má Čína na uznání statusu právo. Na základě přístupového protokolu ke Světové obchodní organizaci (WTO) by měla být ostatními členy Čína považována za tržní hospodářství už od 11. prosince tohoto roku. Podle kritérií Evropské unie i WTO však podmínky pro udělení tohoto statusu nesplňuje. Pokud by ale unie Číně status nepřiznala, mohla by čelit mezinárodní žalobě a nejspíše by to výrazně poškodilo i vzájemné ekonomické a politické vztahy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.