Měří osmdesát metrů, prsty na rukou jsou větší než člověk a nemá domov. To není začátek pohádky, ale skutečný příběh sochy Ježíše Krista, pro kterou se moskevský sochař Zurab Cereteli momentálně snaží najít místo v Petrohradě. Dnes 82letý sochař má svého Krista zatím rozloženého ve své moskevské dílně. Tvrdí, že za sochu nechce žádné peníze. "Já jsem věřící člověk. To je bezplatná práce," řekl Cereteli televizní stanici Rossija 1. Myšlenka vytvořit podobnou sochu ho prý neopouštěla od doby, kdy před čtyřmi desítkami let uviděl známou sochu Krista Vykupitele v Riu de Janeiru.

Ovšem Cereteliho Kristus je dvojnásobný oproti svému brazilskému protějšku. Sama socha měří 33 metrů a podstavec dalších 47. Najít místo pro takový monument není jednoduché. Původně chtěl Cereteli památník umístnit na Soloveckých ostrovech na severu Ruska, kde krátce po bolševické revoluci vznikl první lágr pro politické odpůrce. Tam byl proti představený obnoveného kláštera. Sochař nabídl svůj výtvor do Soči, tam také neměli zájem.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.