Britský ministr zahraničí Boris Johnson včera v Bruselu hrdě vyhlašoval, že se Británie ani po brexitu nevzdá své vedoucí role v Evropě. To premiérka Theresa ­Mayová byla na své první oficiální cestě realističtější a pokornější. Krom svého naturelu i proto, že vyrazila do skotského Edinburghu a ví, že stejná cesta by v dohledné době mohla být cestou zahraniční. Čemuž chce pokud možno zabránit.

Možnost opakování referenda o nezávislosti v podání hrdých a prounijních Skotů se v kampani před červnovým plebiscitem o brexitu zmiňovala dost často. Strach z možné ztráty Skotska ale nakonec ruku anglického nebo velšského voliče při vyplňování hlasovacího lístku nevedl. Ve Skotsku ovšem vyhráli poměrem 62 ku 38 procentům zastánci setrvání v unii. Je to dost jasný výsledek na to, aby první skotská ministryně Nicola Sturgeonová mohla prohlásit, že "prozkoumá všechny možnosti, které by ochránily přítomnost Skotska v Evropské unii". Sturgeonová, považovaná právem za možná největší talent současné britské politiky, říká, že se na stůl jednoznačně vrátila i varianta druhého referenda o nezávislosti, jakkoli by jeho vypsání bylo nepoměrně složitější než v případě plebiscitu v září 2014. Vláda v Edinburghu zkrátka nechce nečinně přihlížet tomu, jak se Británie proti vůli Skotů náměsíčně vypotácí z Evropské unie.

V článku se dále dozvíte

  • Premiérka Mayová se ujala funkce.
  • Chtěla by udržet Skotsko v království, zároveň ale realizovat vystoupení z unie.
  • Šéfka skotských nacionalistů by ji v tom paradoxně mohla pomoci.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.