Když Itálie loni v listopadu zachraňovala čtyři ze svých bank, nebyl to zrovna hezký pohled. Mnoho italských rodin přišlo o peníze a jeden důchodce kvůli ztrátě celoživotních úspor spáchal sebevraždu. Popularita italské vlády se okamžitě propadla.

Jinak to ale nešlo. Podle nových evropských pravidel může stát zachránit banky až poté, co se na jejich ztrátách nejprve podílejí akcionáři a držitelé dluhopisů banky, tedy lidé, kteří bance fakticky půjčili peníze. Evropské státy už nechtěly zachraňovat z peněz daňových poplatníků soukromé instituce, jež často zbytečně riskovaly. Shodly se proto, že ztráty by měli pocítit také ti, kteří bankám na riskantní investice půjčovali.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.