Poslanecká sněmovna začala projednávat vládní návrh na změnu ve způsobu financování regionálního školství, tedy škol od mateřských po vyšší odborné. Dosavadní systém, v němž kraje dostaly podle počtu žáků vzdělávaných ve školách na jejich územích sumu peněz, s níž následně naložily podle vlastního uvážení, vede prokazatelně k nespravedlnosti. Jak je možné, že v zemi, kde je obsah vzdělávání určen centrálně a je pro školy závazný, má škola rozdílné podmínky pro naplňování této povinnosti jen kvůli příslušnosti ke kraji, v němž se na školách "šetří"? Tento fakt v hodnocení výsledků vzdělávání nikdo nezohledňuje.

Stále méně dětí

Financování na žáka, v němž platí více žáků − více peněz, má i jiné důsledky. Poslankyně Bohdalová s výrazem trojské Kassandry, kterou nikdo neposlouchal, prohlašuje, že se tento systém ukazuje po 20 letech jako nefunkční. No bodejť, když za tu dobu radikálně ubylo dětí a když na to vzdělávací soustava neumí reagovat jinak než tím, že se školy snaží udržet co nejvíc žáků pod střechou. To není problém financování, ale vnějšího vlivu, na nějž stát reaguje se zpožděním.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Financování škol podle počtu žáků brání demografický pokles.
  • Stát na něj není připraven a nabízí nepřipravenou limitaci ve volbě školy.
  • Ta nakonec povede k omezení svobody vzdělávání.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru