Když hovoří o své práci, mluví rychle, energicky a její pronikavé zelené oči jako by světélkovaly. Působí sebevědomě, ale není to typ suveréna, přesvědčeného o své výjimečnosti. "Byla jsem ve správný čas na správném místě. Sešlo se několik věcí, díky nimž bylo možné objev uskutečnit," konstatuje prostě.

Není to ale tak docela pravda. Aby se ony věci skutečně sešly v jeden čas a na jednom místě, dalo to hodně práce, kterou odvedla právě Zuzana Holubcová. Výsledky, jichž dosáhla během pobytu v prestižním institutu v Cambridgi, publikoval časopis Science. Dohromady jim věnovala čtyři roky života, nejdůležitější fáze výzkumu trvala dva a půl roku. Během té doby mnohokrát vstávala ve tři hodiny ráno. Mezi institutem a klinikou umělé reprodukce, odkud si vozila vzorky, najezdila tisíce kilometrů. Ale zúročilo se to. Jako první na světě zaznamenala a nafilmovala zrání lidského vajíčka. O něm se toho totiž moc nevědělo. Výsledky jsou překvapivé a mohou mimo jiné pomoci stanovit, kdy přesně je vajíčko zralé, což může zvýšit pravděpodobnost úspěchu při umělém oplodnění.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.