Pocházejí z Islandu a zatím patří do kategorie skupin, kterým se říká "one hit wonders", umělci jednoho hitu. Jejich singlový debut, svěží písnička Little Talks, obletěl v letech 2012 a 2013 celý svět. O úspěchu tohoto hitu skupiny Of Monsters and Men, která právě míří na festival Colours of Ostrava, vypovídá také 191 milionů zhlédnutí oficiálního animovaného klipu na YouTube.

V jádru velmi prostá píseň Little Talks okouzlila posluchače chytlavou melodií, využitím perkusí všeho druhu jako zvukomalebných nástrojů, elegantními aplikacemi sekce dechových nástrojů, které připomínají podobné aranžérské triky ostravského Kryštofa, a neafektovaným zpívaným dialogem chlapce a dívky na téma stýskání.

I když se dvě doposud vydané desky kapely Of Monsters and Men dobře prodávají, druhý obrovský megahit už se jim nepodařilo vytvořit. To neznamená, že by islandská pětice nedokázala natáčet podobně úhledné, pohádkově působící písně se silnými refrény, které se nestydí za to, že jsou jednoduché a snadno zapamatovatelné.

Právě pro tyto vlastnosti svých skladeb jsou Of Monsters and Men považováni za jedny z nejvýraznějších průkopníků stále populárnějšího folk popu.

Pětičlenná skupina vznikla v Reykjavíku v roce 2010 a po pouhých pěti dnech zkoušení zvítězila v soutěži místních kapel. Její vedoucí se stala původně folková zpěvačka Nanna Bryndís Hilmarsdóttirová. Do sestavy přibrala ještě druhého vokalistu Raggiho, s nímž navíc střídá elektrické a akustické kytary, a dalšího kytaristu, basistu i bubeníka.

Protože soubor na svých nahrávkách silně nadužívá zvuků syntetických a dechových nástrojů, obvykle jej na koncertních akcích doplňují dva klávesisté a dva hráči na dechové nástroje. Hostující muzikanti ještě víc posilují pozitivní atmosféru, která je pro hudbu Of Monsters and Men typická.

Islandskou hudební scénu mají čeští posluchači spojenu především s těžko srozumitelnými experimenty. Skupiny Sigur Rós a Múm patří v této oblasti k nejodvážnějším a k tomu, co předvedla loni na Colours of Ostrava jejich krajanka Björk, se hledaly interpretace ještě dlouho po festivalu. Of Monsters and Men, úspěšná usměvavá písničkářská kapela z Islandu, je proto zvláštností, která stojí za vidění.

Související