Politika se někdy řídí specifickými zákony, které se s logikou a smyslem pro právo a morálku potkávají jen okrajově. Perfektní ukázkou je záměr jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly prosadit dodatečné zdanění církevních restitucí.

Zimola ve snaze vydělat na instinktivní nechuti podstatné části (nejen) levicových voličů k církvím dosáhl pozoruhodné trojjedinosti − stvořil návrh, který je nelogický, právně problematický a morálně vadný.

Nelogický je ze samotné podstaty. Hlavním smyslem zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi je zmírnění majetkových křivd. Natvrdo řečeno kompenzace komunistické zlodějiny, kdy církve přišly z ideologických důvodů prakticky o všechno.

Stát skrze restituční zákon jednoduše říká: "Vzal jsem, vracím." Teď by ale měl podle Zimoly výpověď pozměnit: "O. K., kradl jsem, vrátím to, ale jen když mi z toho zaplatíte daň." To staví základní myšlenku zmírnění křivd na hlavu. Zloděj chce vybírat od oběti daně. Zamýšlená daň připomíná ze všeho nejvíc jakési restituční výpalné, ke všemu ještě vybírané zpětně, protože původní znění zákona samozřejmě s nějakým zdaňováním nepočítalo. Je to nehorázné, skoro stejně jako výrok předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, že restituce jsou ve skutečnosti darem a každý dar se daní.

I kdybychom tuhle zvrácenou ideologickou interpretaci na vteřinu přijali, logiku bychom v ní hledali marně. Dárcem by tu byl stát. A jakou logiku má říci: "Dávám ti dar a ty mi z něj dej devatenáct procent zpátky?"

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru