Velký sraz Severoatlantické aliance ve Varšavě přinesl malý krok. Symbolicky jistě významný, byť zatím nedostatečný posun směrem ke zvýšení obranyschopnosti států západní civilizace. Do Pobaltí a Polska budou vyslány čtyři vojenské prapory, což dohromady znamená až čtyři tisíce vojáků. Převážně se bude jednat o Američany, Brity, Kanaďany a Němce, ale v kontingentech budou i vojáci z jiných členských zemí, možná i z Česka. Svou stálou přítomností na východní výspě aliance mají dát Rusku najevo, že se potáže se zlou, pokud by chtělo časem na tyto země aplikovat svůj gruzínský, resp. ukrajinský scénář: systematickou destabilizací vytvořit podmínky pro invazi a faktické připojení některých částí jejich teritoria k Ruské federaci.

Kam zapíchnout ruskou vlajku?

Cílem režimu v čele s Vladimirem Putinem není ani tak porazit globální terorismus, neboť to by se asi choval mnohem vstřícněji ke všem možným světovým spojencům v takovém boji, jako spíše oslabit a pokořit Západ. To činí mnoha způsoby, například kybernetickou šikanou, šířením dezinformací zejména na internetu, hrubostí vůči diplomatům, a zvláště zástupcům západních nevládních organizací působících v Rusku a podobně. Jenže retrobolševické mentalitě, která v Kremlu vládne, se i přes všechnu ochotu sázet na takové staronové, nekrvavé způsoby válčení stejně nejvíce zamlouvá vidina faktického dobývání terénu, ideálně se zapíchnutím ruské státní vlajky někde doprostřed náměstí. Vyslat několikatisícové alianční vojsko na pomoc zemím, které by mohly být další na ráně pro takový záměr, je zkrátka přesně jazyk, jemuž Putin a jeho generálové rozumí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru