Americké akciové trhy v pátek výrazně zpevnily a jejich širší index S&P 500 zakončil obchodování těsně pod rekordním maximem. Trhy podpořily nečekaně příznivé údaje z tamního trhu práce. Dolar nicméně oslabil k japonskému jenu, když mezi obchodníky převládl názor, že ani velmi dobré údaje o červnové tvorbě pracovních míst americkou centrální banku (Fed) nepřesvědčí, aby do konce roku opět zvýšila úrokové sazby.

Index S&P 500 zpevnil o 1,53 procenta na 2129,90 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 1,64 procenta a den zakončil na hodnotě 4956,76 bodu. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, zpevnil o 1,40 procenta na závěrečných 18 146,74 bodu.

Burzovní indexy skončily v zisku i za celý týden. Dow Jones přidal 1,1 procenta, index S&P 500 vzrostl o 1,3 procenta a Nasdaq Composite zpevnil o 1,9 procenta.

Američtí zaměstnavatelé vytvořili v červnu asi 287 000 pracovních míst, nejvíce za posledních osm měsíců. Trh práce tak prudce oživil ze silného květnového útlumu, kdy v největší ekonomice světa vzniklo asi jen 11 000 pracovních příležitostí.

"Je dobré vidět, že (slabá květnová čísla) byla anomálií, nikoliv trendem," uvedl analytik JJ Kinahan ze společnosti TD Ameritrade.

Podle některých analytiků by příznivá čísla z trhu práce mohla vrátit do hry možnost zvýšení úrokových sazeb, a to i navzdory tomu, že po červnovém rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii panují pochybnosti o dopadu tohoto rozhodnutí na světovou ekonomiku.

Devizové trhy ale podle analytiků zpráva příliš nepřesvědčila. Americký dolar sice bezprostředně po zveřejnění vládních údajů o silné tvorbě pracovních míst zamířil vzhůru, smazal ztráty k jenu a vůči euru vzrostl na dvoutýdenní maximum, zisky ale nakonec neudržel.

Euro k dolaru ztrácelo ke konci newyorského obchodování téměř 0,1 procenta na 1,1051 USD. Dolar k jenu vykazoval pokles o 0,25 procenta na 100,47 JPY.