Každý, kdo kdy ve Spojených státech kupoval v supermarketu nějakou tu lahev vysokoprocentního pití, ví, že před zaplacením musí ukázat občanku. Alkohol je zde sice povolen od jednadvaceti let, nicméně doklad musí předložit i sedmdesátiletá babička, u níž je zcela evidentní, že požadovaný věk splnila, a to nejednou. Obchodníci požadují doklad automaticky, klienti jej stejně automaticky předkládají.

To samé by mělo teoreticky platit i v Česku. V praxi je k tomu ovšem velice daleko. Poslat potomka se džbánkem pro pivo je sice podstatně obtížnější než za krásných starých časů, které si nikdo z nás samozřejmě nepamatuje (a pokud ano, tak rozhodně nebyly tak idylické, jak se na ně vzpomíná), nicméně to, že 97 procent dětí ve věku patnácti let má zkušenosti s alkoholem a zhruba pětina se opíjí pravidelně, potvrzuje, že alkohol je v Česku celospolečensky tolerovanou drogou.

Navíc první zkušenosti získávají děti doma, v rodině, kde se pití zdá být pod kontrolou. Ostatně najít v Česku oslavu, která je čistě nealkoholická, vlastně ani nejde. Pití alkoholu je v Česku normou, jsme rekordmany ve spotřebě čistého alkoholu, podle studie Světové zdravotnické organizace vypijeme dvojnásobek celosvětového průměru.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se