Rychlý ekonomický růst v Číně není dlouhodobě udržitelný, varuje ekonom James Robinson z Chicagské univerzity v USA, odborník na příčiny prosperity a chudoby. Podle něj není čínský model ekonomického rozvoje to, čím by se další země měly inspirovat.

Pro další ekonomický růst je třeba změna politických institucí, ale k ní zřejmě nedojde. "Politika není vždycky jen o ekonomice, dokonce ani v demokraciích," říká a uvádí příklad z rodné Británie, kde občané odhlasovali vystoupení své země z Evropské unie, i když jim to přinese ekonomické ztráty.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Podle Jamese Robinsona existují dva druhy institucí: extraktivní a inkluzivní.
  • První ekonomické prosperitě nepomáhají, ty druhé vedou k dlouhodobému bohatnutí společnosti.
  • Příkladem zemí s extraktivními institucemi jsou Čína nebo Mexiko.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.