Tuzemské firmy jsou hrdé na své znalosti v jaderné energetice. Po zrušení tendru na Temelín se však stále více obávají, že bez zakázek o tuto výhodu přijdou. Podle Vadima Titova, viceprezidenta Rosatom International, to ale nehrozí. "Stále s nimi v mnohém spolupracujeme," říká s tím, že za pět let dodali Češi Rosatomu zboží za 10 miliard.

HN: Ministr průmyslu Mládek nedávno řekl, že zatímco americký Westinghouse nebo francouzská Areva příliš příležitostí pro české firmy nepřinesou, korejské KEPCO a vy ano. Jak nyní s Čechy spolupracujete?

Myslím si, že důvod, proč to říká, je obrovská historická zkušenost českých firem s Rosatomem. Spolupracujeme více než 60 let. Mají obrovskou zkušenost s naší technologií VVER. Jsou profesionální a jejich technologická úroveň je velmi vysoká. I proto se hodně účastní ruských projektů. Pokud si mohu dovolit osobní poznámku, myslím, že s lidmi z žádné jiné země nemá v jaderné energetice Rosatom tak dobrý vztah jako s Čechy. Spousta jich v naší firmě dokonce pracuje.

HN: Největší naděje českých firem na spolupráci s Rosatomem byla zamýšlená dostavba Jaderné elektrárny Temelín. Nové bloky se ale v nejbližších letech stavět nebudou, jestli vůbec někdy. Poškodilo zrušení tendru vaše vztahy?

Vůbec ne, s českými firmami stále spolupracujeme. Pro indickou elektrárnu Kudankulam dodávalo například Rosatomu devět českých firem za více než miliardu korun. Kabelovna Kabex dodala více než 2500 kilometrů kabelů, firma Arako dodala zase více než 1500 kusů různých armatur, dodávaly ale i Vítkovice a další. A když se podíváme na další stavby, na výstavbě v Bělorusku se podílelo 11 českých firem, v Rusku zase probíhá fyzikální spouštění třetího bloku Novovoroněžské elektrárny, což je nejmodernější elektrárna Rosatomu, to bylo 12 firem. Přednedávnem jsme zkusili spočítat dodávky českých firem do projektů Rosatomu. Není to úplně jednoduché kvůli různým dodavatelským nebo subdodavatelským rolím, ale podle našich výpočtů byly celkové dodávky z České republiky za posledních pět let pro Rosatom přibližně 400 milionů dolarů, tedy téměř 10 miliard korun.

Vadim Titov (32)

Vystudoval Právnickou fakultu Irkutské státní univerzity, na stejné fakultě pak absolvoval i postgraduální studium se specializací na evropské právo. Do Rosatomu nastoupil v roce 2008, kdy řídil komunikaci Severozápadního federálního okruhu v Petrohradě. Do roku 2014 pracoval v oddělení pro mezinárodní byznys. Od roku 2014 je i vedoucím regionální divize Ros­atomu pro země střední Evropy. Je viceprezidentem Rosatom International.

HN: Když zmiňujete české firmy, chybí mi tam jedna − Škoda JS. Ta byla v tendru na dostavbu Temelína i lídrem sdružení MIR.1200, jehož jste byli součástí. S ní už nespolupracujete?

Škoda JS má velkou škálu výrobků a komponent, nicméně tato nabídka se často kříží s produkcí podniků, které spadají pod Rosatom. Nyní jsme ale ve fázi, kdy jednáme o širší spolupráci. Její výhodou je i to, že má zkušenosti s využitím exportního financování, což je pro nás důležité. V tom mají české firmy obrovskou výhodu, protože víme, že v Česku je podpora exportu například přes pojišťovnu EGAP poměrně široká. Proto u našich projektů upřednostňujeme Čechy.

HN: V minulosti − například u Temelína nebo v Maďarsku − to ale naopak bylo tak, že Rosatom státům financování nabízel. Jak to, že ho nyní spíše vyhledává?

Nic se nezměnilo. V různých projektech po světě využíváme různé typy financování. Ideální je, když má zákazník peníze a hradí výstavbu elektrárny ze svých vlastních zdrojů. Tak to například řešil náš čínský zákazník, korporace JNPC. Druhou variantou je, že zákazníkovi poskytneme půjčku v rámci mezivládní dohody. To je příklad běloruské jaderné elektrárny nebo maďarské elektrárny Paks a dalších. A třetí možností je, že se na výstavbě podílíme jako spoluinvestor. Držíme například třetinu finského projektu Hanhikivi. A v případě, že jsme spolumajitelem, se snažíme najít přístup k levným financím. Tak se chová každý investor.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se