S trochou nadsázky by se dalo říct, že všechny cesty z okolí vedou sem, usmívá se ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem Jiří Machek. Ukazuje na pěšiny vedoucí na pastviny a cestu do nedalekých Selmic. Za zády má koňské stáje, kde žije víc než dvě stovky starokladrubských koní.

Plemeno, které nechali vyšlechtit Habsburkové jako kočárového koně pro královský dvůr, tudy chodí nepřetržitě přes čtyři století.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem má za sebou opravy za téměř 350 milionů korun a po dvou letech se do areálu vracejí návštěvníci. Celková rekonstrukce místu vrátila jeho původní vzhled a hřebčín se připravuje na podání přihlášky k zápisu na seznam světového dědictví UNESCO. Připojil by se tak k dalším dvanácti místům v Česku, například k Českému Krumlovu nebo Lednicko-valtickému areálu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.