Daniel Fried patří k nejzkušenějším americkým diplomatům. Do povědomí širší veřejnosti se dostal v letech 2009−2013, když z pověření Baracka Obamy vedl složitá jednání, která by umožnila uzavřít zajatecký tábor na Guantánamu. Nyní koordinuje americkou sankční politiku.

Nejživěji ale reaguje v okamžiku, kdy přijde řeč na rozšíření Severoatlantické aliance, na kterém se také podílel. "Byl to obrovský úspěch české diplomacie," zdůrazňuje a je vidět, že události z doby před 20 lety pro něj nejsou pouhou akademickou historií.

HN: Rozšiřování NATO o státy střední a východní Evropy je stále kontroverzní záležitost. Někteří akademici, jako americký politolog John Mearsheimer, tvrdí, že to byl důvod, proč se Rusko odcizilo Západu.

Myslím, že tyto argumenty ohledně rozšíření Severoatlantické aliance jsou zcela nesprávné. V roce 1989 Československo a další země pomohly strhnout železnou oponu. Měli jsme tehdy dovolit, aby ta hranice zůstala? Říct vám, že je to moc hezké, ale ve skutečnosti patříte Rusku, které si vás zase vezme, až bude dostatečně silné? To měl být způsob, jak vybudovat Evropu po studené válce? Co by se stalo, kdybychom nerozšířili euroatlantické instituce do zemí, které se velmi snažily do nich vstoupit? Mearsheimer a další tvrdí, že Rusko by v takovém případě bylo hodnější. Opravdu? Fakt si to myslíte? A proč? Jak by si to vyložili? Kdybychom nerozšířili NATO, potýkali bychom se se stejnými problémy, jen by se to týkalo zemí, které jsou od Ukrajiny položené západněji.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.