Nejlépe se žije ve Finsku, pětici nejlepších zemí doplňují Kanada, Dánsko, Austrálie a Švýcarsko. Vyplývá to z nového vydání žebříčku neziskové organizace Social Progress Imperative, který ve 133 zemích sleduje společenský a ekonomický rozvoj i stav životního prostředí.

Nejhůře z hodnocených států dopadla - stejně jako před rokem - Středoafrická republika (133. místo). Loni předposlední Čad (letos 131.) si prohodil místo s Afghánistánem (letos 132.).

Česká republika skončila na 22. místě, oproti předchozímu roku se její pořadí nezměnilo. Umístila se lépe než Slovensko (31. místo), které se oproti loňskému roku propadlo o osm míst.

Pořadí Rok 2016
Rok 2015
1. Finsko Norsko
2. Kanada Švédsko
3. Dánsko Švýcarsko
4. Austrálie Island
5. Švýcarsko Nový Zéland
6. Švédsko Kanada
7. Norsko Finsko
8. Nizozemsko Dánsko
9. Velká Británie Nizozemsko
10. Island Austrálie
... ... ...
21. Portugalsko Francie
22. Česká republika Česká republika
23. Estonsko Slovensko
24. Itálie Polsko
  .... ...
131. Čad Afghánistán
132. Afghánistán Čad
133. Středoafrická republika Středoafrická republika

Index společenského rozvoje je doplňkem hrubého domácího produktu (HDP) a dalších ekonomických ukazatelů. Jednotlivé státy hodnotí také podle výkonnosti v sociální oblasti i v oblasti ochrany životního prostředí. Zkoumá například osobní bezpečnost, výživu a základní zdravotní péči, přístup k základnímu vzdělání nebo míru osobní svobody.

Vysoký HDP nutně neznamená vysoký sociální rozvoj dané země. Příkladem toho je Kostarika, která s HDP na hlavu ve výši 14 232 dolarů dosahuje lepší úrovně sociálního rozvoje než Saúdská Arábie (65. místo) s 49 537 dolary na obyvatele.

"Index společenského rozvoje dokazuje, že HDP není jediným určujícím ekonomickým ukazatelem. Bylo by dobré, kdyby si země vzaly příklad z Kostariky, která navzdory nižšímu HDP na obyvatele plně podporuje sociální rozvoj," říká Michael Green, výkonný ředitel The Social Progress Imperative.