V červnu 2010 nastupoval Miroslav Singer do čela České národní banky jako expertní ekonom. V červnu 2016 odchází z čela ČNB jako politik. Přestože on s tím jistě nesouhlasí, je to tak. Intervence z listopadu 2013 ho z něj udělaly. Jeho předchůdci Tošovský či Tůma provázeli zemi nejrůznějšími hospodářskými, finančními i měnovými krizemi, žádný z nich si nevysloužil takovou kritiku jako právě Singer po intervencích. Možná že má ještě někde (třeba na záchodě) zarámovaný slavný článek Blesku z ledna 2014 "Vyvolení z ČNB: Singer a spol. vydělává balík, ale obědvají jen za 34 korun!", kterým kulminovala mediální a politická fackovačka bankéřů, kteří nám vše zdražili. Přestože Singer naprosto tragicky podcenil vysvětlování intervencí lidem, svůj krok bez problému před experty obhájil. Jestli mu lze něco vyčítat, tak že k intervenci přistoupil pozdě.

Pro Singera seriál v Blesku o "korunovaném bankéři", kterému posadili nakřivo korunku na hlavu, musel být šok. Vždyť před intervencemi sbíral nejrůznější ceny pro nejlépe komunikujícího bankéře. Vzhledem k tomu, že do rady nastoupil jako viceguvernér už v roce 2005, věděl, jak banku reprezentovat. A přesto intervence skončily v očích veřejnosti jako velký průšvih. Singerovy tabulky o jádrové deflaci nikoho nezajímaly. Jeho věta, že chudí o nic nepřijdou, protože nic nemají, se však stala ikonickou. Singer podcenil latentní hrdost Čechů na silnou korunu, kterou máme od Rašínových dob a ani komunisti ji zcela nezničili. Singer se však rychle vzpamatoval a bravurním způsobem dokázal odrážet ty nejzávažnější politické ataky. Na svoji stranu získal premiéra Jiřího Rusnoka (nyní svého nástupce v ČNB). Když mu prezident Miloš Zeman nesmyslnými ataky hýbal korunou o desetníky, spustil blogerskou ofenzivu, kterou trhy zase uklidnil. Dlouho po první intervenci mu stačilo jen jeho rázné slovo. Teprve později ho koruna olizující kurzový závazek donutila opět intervenovat.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru