Novým generálním ředitelem italské bankovní skupiny UniCredit byl jmenován francouzský investiční bankéř Jean-Pierre Mustier (55). Banka to oznámila ve čtvrtek v tiskové zprávě. Dosavadní generální ředitel Federico Ghizzoni (60) se v květnu dohodl, že odstoupí, jakmile se za něj najde náhrada.

Mustier dříve šéfoval divizi investičního bankovnictví Société Générale a UniCredit a v současnosti je partnerem fondu Tikehau Capital. Nové funkce se ujme 12. července. Mustierovo jmenování ještě musí vyhodnotit Evropská centrální banka (ECB), jak vyžadují stávající pravidla.

Ghizzoni stál v čele podniku od roku 2010. V poslední době ale čelil rostoucí kritice ze strany akcionářů kvůli propadu ceny akcií a kvůli slabé výkonnosti banky, zejména ve srovnání s hlavním domácím konkurentem Intesa Sanpaolo.

Mustier poprvé nastoupil do UniCredit, a to do čela divize investičního bankovnictví, v roce 2011, téměř dva roky po rezignaci v Société Générale. Tam stál v čele investiční divize, které šéfoval i v lednu 2008, kdy banka oznámila, že kvůli neschváleným transakcím tehdejšího obchodníka Jérômea Kerviela přišla o 4,9 miliardy eur (132,8 miliardy korun). Francouzskou banku Mustier opustil v roce 2009, když jej úřad pro dohled nad trhem obvinil ze zneužívání vnitřních informací. Jde o transakce z roku 2007. Mustier za to musel zaplatit pokutu 100.000 eur, vinu ale vždy odmítal.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Správní rada UniCredit na svém čtvrtečním mimořádném zasedání Mustierovo jmenování schválila jednomyslně, uvedly zdroje agentury Reuters.

Nový šéf UniCredit má před sebou těžký úkol, mimo jiné proto, že akcie banky se od oznámení Ghizzoniho odchodu propadly o více než 30 procent. Ziskovost skupiny je menší než jejích hlavních soupeřů, společnost má více špatných úvěrů a horší rozvahu.

Čistý zisk UniCredit se v letošním prvním čtvrtletí propadl o více než 20 procent na 406 milionů eur (11 miliard korun). K poklesu přispěly náklady na restrukturalizaci aktivit v Itálii a Rakousku.

Zdroje Reuters tvrdí, že Mustier má v plánu přivést do banky nový tým italských bankéřů a zlepšit finanční zdraví banky. Rovněž by mohl uvažovat o prodeji některých aktivit, jako je internetová banka Fineco, polská divize Pekao nebo správce majetku Pioneer.

UniCredit se v zahraničí výrazně angažuje zejména v zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky. Působit na českém trhu začala banka v listopadu 2007, její tuzemská pobočka vznikla spojením finančního ústavu HVB Bank a Živnostenské banky.