Přátelé, máme problém. Parafráze slavné hlášky amerických kosmonautů je zase aktuální. A přestože se neozývá z hlubokého vesmíru, závažnost situace je obdobná, jako když před šestačtyřiceti lety bojovala posádka Apolla 13 o život. Tentokrát ovšem lidé nečelí prázdnotě vesmíru, ale o svou pozici musí bojovat centrální banky, které mají zachránit svět údajně spějící k zániku.

Jen připomeňme − centrální banky jsou většinou nezávislé na politicích a na vládách už několik desítek let. Od roku 2008 se snaží hasit finanční krizi. Vytahují z klobouku jednoho králíka za druhým − nízké a nyní už záporné úrokové sazby. Odkupují všechny možné dluhy včetně těch, u nichž je jasné, že nejsou podloženy zlatem ani čestným slovem, ale vcelku jednoznačně velkou nulou. Půjčují komerčním bankám spoustu levných peněz. A stejně jako sbor vesmírných strážců z akčního filmu Green Lantern jsou svázány takřka bratrskou přísahou, aby udržely pořádek na finančních trzích, jež svými rozměry docela dobře simulují galaxii.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru