Neznámí útočníci napadli v Petrohradě od března už čtyři opoziční aktivisty, dalším pěti někdo podpálil auta. Napadení lidé přitom měli jedno společné, všichni byli v internetové databázi Whoiswhos.me, která sbírá údaje o lidech kritizujících současný ruský režim. Seznam patří údajně "Putinovu kuchaři" Jevgeniji Prigožinovi, který financuje i skupiny prokremelských blogerů. Policie případy jarních napadení nejprve odložila, vyšetřovat je začala teprve po červnové reportáži BBC.

"Někdo na tebe kydá špínu? Nebo dokonce na tvoji zemi? Normálně ho napráskej! Nebudeš práskačem, ale mečem spravedlnosti, trestajícím všechny nevěřící! Plácni toho švába bačkorou!" psalo se na úvodní straně projektu Wikiblogger, který shromažďoval údaje o opozičně naladěných blogerech. 

Projekt fungoval v letech 2013−2015. Ruská redakce BBC našla dívku z PR agentury, která pomáhala propagovat tento server. "Původní myšlenka byla, že vznikne něco jako Wikipedie blogerů. Lidé je budou známkovat a řadit je mezi černé a bílé. Zakladatelé podle všeho počítali s tím, že nikdo nebude vědět, že je to prokremelský projekt. Jenže to všichni pochopili od začátku a potom začaly i problémy s financováním," řekla dívka BBC.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.