Adopce dětí homosexuály pořád ještě vzbuzuje velké emoce. Registrované partnerství sice Česká republika uzákonila relativně brzy − v roce 2006 −, nicméně skutečná rovnoprávnost skupiny LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů) je pořád ještě víc na papíře než ve skutečnosti.

A představa, že dítě vychovává někdo, kdo je "jiný", je i podle zákona v podstatě nemožná. I proto je dobře, že včera padl další z přelomových nálezů, jež homosexuály sbližují s "normální populací".

Ústavní soud, který umožnil lidem žijícím v registrovaném partnerství individuální osvojení dítěte, sice připomněl, že nevidí důvod, aby přispíval k erozi tradičního rodinného života (tedy muže a ženy), nicméně dosavadní zákaz považoval za diskriminační, a proto jej také zrušil. Po rozhodnutí Okresního soudu v Prostějově z loňského prosince, který uznal za rodiče dva muže, již děti adoptovali v Americe, jde o významný krok směrem k rovnosti, která zatím párům stejného pohlaví klasickou adopci dětí, stejně jako osvojení biologického dítěte
svého partnera neumožňuje.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru