V Bruselu v úterý začnou evropští lídři oficiálně jednat o následcích britského referenda a o dalším směřování unie. Přestože odcházející britský premiér David Cameron slíbil, že oficiálně požádá o vystoupení z unie "hned druhý den po referendu", zdráhá se nyní svůj slib splnit. V pondělí dokonce uvedl, že v úterý na summitu o něj nepožádá.

"Počínaje pátkem je pro nás všechny stejně už mentálně EU 27, ne 28," říká ale český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza s tím, že pokud by Británie chtěla své rozhodnutí odkládat delší dobu, unie by si s tím uměla poradit.

Přestože bude Británie stále plnohodnotným členem EU, může se v krajním případě utlumit evropská agenda, aby do ní nemohl Londýn příliš zasahovat, a zásadní věci by se řešily na neformálních schůzkách zbylých 27 členských států. To by si ale v unii nikdo nepřál, a proto bude vzkaz, který v úterý 27 lídrů sdělí při večeři Davidu Cameronovi,
jasný: "Požádejte o vystoupení z unie co nejdříve. Jakákoliv jednání začnou až
poté, co spustíte článkem 50 Lisabonské smlouvy proceduru vystoupení."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.