Vatikán se včera ohradil proti slovům, jež zazněla z Turecka na adresu papeže Františka. Ankara jej napadla, že se vyznačuje "křižáckou mentalitou". To proto, že při své návštěvě v Arménii označil turecký pogrom na Armény, který se odehrál před sto lety, za genocidu. "Papež nejel na žádnou křižáckou výpravu. Snaží se budovat mosty, nikoliv rozdmýchávat války či budovat zdi," řekl mluvčí Vatikánu otec Federico Lombardi. Foto agentury AP zachycuje papeže (vpravo), jak vypouští holubici míru spolu s hlavou Arménské apoštolské církve katolikosem Gareginem II. V pozadí je vidět hora Ararat, kde podle biblické tradice po světové potopě přistála Noemova archa. Arménská církev se od Říma odštěpila v pátém století kvůli teologickému sporu.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru