Na turnaji Euro 2016 připomínali čeští fotbaloví reprezentanti hejno vystrašených vrabců. Ve skupině získali jediný bod, domů přijeli raz dva a ruzyňskou letištní halou se prosmýkli jako smuteční průvod duchů, k nastaveným novinářským mikrofonům zcela netečných.

Fanoušci si zanadávali a tím to celé končí. Lépe řečeno: pokračuje dál ve stejných kolejích.

Před odjezdem na turnaj ve Francii seznámil Miroslav Pelta valnou hromadu Fotbalové asociace ČR se svým plánem "udělat z prdu kuličku a postoupit ze skupiny". Po návratu pak předseda FAČR pronesl: "Náš fotbal se vyvíjí v periodách a teď zrovna nemáme nejsilnější hráčskou generaci."

Tato mantra se omílá už od odchodu Nedvěda, Poborského a spol. do reprezentačního důchodu a jen tak se jí nezbavíme. Karel Brückner, kouč semifinalistů Eura 2004, ji přitom odráží velmi pohotově: "Rodí snad nyní české matky horší syny než předtím? Tím to asi nebude."

S čím Pelta hospodaří

Celkové příjmy

Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace, netají, že součet příjmových položek FAČR a STES, obchodní organizace FAČR, činí ročně
zhruba 1,3 miliardy korun.

Podle finanční zprávy za rok 2015, zveřejněné na květnové valné hromadě FAČR, hrají ve struktuře příjmů FAČR, jež činily 809 milionů korun, zásadní roli dotace z ministerstva školství.

Dotace z ministerstva

Z MŠMT poslali 314 milionů, z nich šlo 17,3 milionu na státní reprezentaci a téměř 60 milionů na talentovanou mládež včetně akademií.

Na údržbu sportovních zařízení dorazilo 20,8 milionu, na organizační záležitosti 184 milionů a speciální dotace 32,65 milionu korun byla vázaná na pořádání mistrovství
Evropy hráčů do 21 let.

Loterie a příspěvky

Vedle toho zinkasovala Fotbalová asociace ČR v roce 2015 celkem 151 milionů od loterijních a sázkařských firem.

Zde jde o příspěvky na mládežnický sport, přerozdělované Českým olympijským výborem.

A 50 milionů přinesly fotbalu jeho vlastní členské příspěvky. Struktura i vyčíslení jednotlivých položek pro rok 2016 by měly být velmi podobné.

Dokonce už i Miroslav Pelta pochopil, že fotbalové hvězdy nepřicházejí na svět v závislosti na příznivé konjunkci vesmírných těles, ale že by to mohlo spíš nějak souviset s výchovou mládeže.

Fitzelovy reformy ovoce nenesou

"Prioritou je teď pro nás projekt krajských akademií," zdůrazňuje Pelta.

V praxi jde o obnovení regionálně centralizované výchovy talentů, které se za socialismu říkalo TSM, tréninková střediska mládeže. Právě ta vychovala talenty jako Nedvěd a Šmicer, ale také Jágra nebo Ručinského.

Po listopadu 1989 se systém zrušil, což se ukázalo jako chyba. Místo toho se časem zřídila sportovní centra mládeže, ale věci se vzaly za špatný konec. "Já tenkrát navrhoval, aby se vybralo pět šest nejlepších klubů a aby se tam všechny finanční prostředky koncentrovaly. Jenže byla taková rovnostářská doba a těch center se nasekalo
asi 70," mluví Dušan Fitzel, technický ředitel
FAČR, o dalším přehmatu z přelomu tisíciletí.

Fitzel se pak znovu objevil na scéně v roce 2009 s novým šéfem fotbalu Ivanem Haškem. A zreorganizovali tehdy žákovské soutěže.

Uplynulo ovšem už sedm let a žádný pozitivní efekt nikdo nezaznamenal. Ničemu nepomohlo ani zřízení Juniorské ligy.

V rozmezí let 2000 a 2011 přivezly české reprezentační týmy do 17, 19, 20 a 21 let z evropských či světových šampionátů celkem 11 medailí. Od té doby ani ťuk, svátkem je, pokud se na závěrečný turnaj vůbec dostanou.

Loni kupříkladu startovali sedmnáctiletí na ME v Bulharsku, kde po výhře 1:0 nad Slovinci přišly debakly 0:3 s Belgií a 0:4 s Německem.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru