Osvojit dítě si dnes mohou manželé, partneři, jednotlivci s jakoukoliv orientací, pouze lidé v registrovaném homosexuálním partnerství nikoliv. Už v úterý se to ale může změnit. Ústavní soud rozhodne, jestli je toto ustanovení v zákoně o registrovaném partnerství protiústavní, nebo ne.

Správní žalobu na ustanovení, které zapovídá osvojení dítěte člověku v registrovaném partnerství, podal před třemi lety Petr Laně.

Ten se angažuje ve sdružení na podporu LGBT komunity Proud, s partnerem jsou už osm let a dítě chtějí. "Myslím, že je to postavené na hlavu. Pokud o adopci může žádat kdokoliv kromě osob v registrovaném partnerství, je to protiústavní," míní Laně.

Věří, že Ústavní soud tento zákaz zruší.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.