Francouzské odbory ve středu po poledni uvedly, že ministerstvo vnitra povolilo původně zakázanou čtvrteční demonstraci proti sporné reformě zákoníku práce v Paříži. Akce, jejíž ranní policejní zákaz odůvodněný bezpečnostními obavami vyvolal pobouření odborů a některých levicových politiků, se nakonec uskuteční, ale jen ve vymezeném prostoru v okolí náměstí Bastily.

Protest svolalo sedm odborových svazů. Účastníci manifestace chtěli projít od náměstí Bastily na náměstí Nation. Úřady ale podle listu Libération požadovaly, aby demonstrace byla "statická" - tedy uskutečnila se na jednom vybraném místě. Obávaly se totiž, aby se nezvrhla v násilnosti jako předchozí demonstrace. Odbory to ale odmítly a pařížský policejní prefekt ve středu ráno sdělil, že "nemá jinou možnost" než akci zakázat.

Evropská komise kritizuje Francii a Německo. Předpisy o minimální mzdě prý omezují svobodu pohybu zboží - čtěte ZDE

Podle agentury AFP by to byl první zákaz odborové manifestace po několika desetiletích. Mnozí lidé ale na sociálních sítích ihned uváděli, že na protestní akci dorazí i přes zákaz. Šéf jednoho z odborových svazů obvinil premiéra Manuela Vallse z "bezuzdného autoritářství". Šéfové odborů poté jednali s ministrem vnitra Bernardem Cazeneuvem a po ukončení schůzky oznámili, že demonstrace se bude smět konat na "zabezpečené trase" v okruhu 1,6 kilometru kolem náměstí Bastily.

"Divadelní zvrat," komentoval to list Le Parisien. Jean-Luc Mélenchon, představitel krajně levicové Levé strany, zase na svém twitteru sarkasticky podotkl, že demonstranti se budou moci "pohybovat statickým způsobem v kruhu", a kritizoval Vallse.

Minulý týden se účastníci pařížských pouličních protestů proti změnám zákoníku práce střetli s policií a násilnosti si vyžádaly desítky zraněných a zatčených. Střety provázely i předchozí demonstrace.

Socialistická vláda trvá na změnách zákoníku, které podle ní umožní snižovat míru nezaměstnanosti - ta se ve Francii pohybuje kolem deseti procent. Kritici reformy tvrdí, že změny příliš zvýhodňují zaměstnavatele na úkor zaměstnanců a oslabují postavení lidí na pracovním trhu.

Proti reformě jsou i někteří socialisté. V jejich čele stojí poslanec Christian Paul, jenž ranní zákaz označil za "historickou chybu".