Pro samé spekulování o dalších krocích Andreje Babiše ve vládní krizi bychom neměli zapomínat na jedno jeho nesporné politické vítězství. Potom co za dva roky naučil Čechy vyslovovat reverse charge a žádné jeho vystoupení se neobešlo bez dvouminutovky nenávisti vůči karuselovým obchodům, nyní překvapivě přetlačil Evropskou komisi a velmi pravděpodobně spustí ještě v mandátu této vlády svůj sen zcela přebudovat systém DPH a zavede povinnost přenesení platby z dodavatele na odběratele, aby nebylo tak snadné podvádět s daní. Zbývá jedna otázečka: Bylo chytré se k cíli dostat brutálním vydíráním partnerů?

Babiš od svého nástupu do úřadu udělal pro reverse charge vše, co mohl. Co šlo, to přesunul do tohoto režimu platby DPH (naposledy mu vláda schválila změnu u dodávání elektřiny a plynu). Ale protože jde o takzvanou harmonizovanou daň, hodně do toho má co mluvit EU. A ta z celkem dobrých důvodů rozšiřování reverse charge nechce. Tento instrument je vhodný jen tam, kde se prokáže masivní podvádění, nemá jít o kobercový nálet na podnikatele. Ale to Babiš nevnímá (je to trochu podobné jako u jeho prosazování elektronické evidence tržeb). Zároveň komise zveřejnila svůj vlastní plán na reformu DPH, která s rozšiřováním reverse charge příliš nepočítá. Výsledkem bylo tedy jasné bruselské ne Babišovu plánu na podzim minulého roku.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru