Každý rok to bývá stejné. Ministr financí přinese do vlády návrh státního rozpočtu, a vyvolá tak skoro hysterickou reakci kolegů, že je peněz na útratu málo a hrozí kolaps toho či onoho. Strážcům státní kasy jsou tyto tanečky důvěrně známé, takže mívají v záloze variantu číslo dvě, kterou protistrana nakonec s trochou protestů přijme.

Letos ovšem lze v zavedeném mechanismu pozorovat jednu novinku. Mentálně se propojil vliv stávajících přebytků hospodaření v tomto roce s potřebou výdajové štědrosti před volbami 2017. Výsledkem bylo, že vláda přes odpor ministra financí odhlasovala zvýšení rozpočtových rámců, tedy objemu peněz, které bude kabinet moci utratit. Pocit hojnosti ovšem bývá ošidnou kategorií, a to i pro osvícené ministry. Nemusí platit věčně, že stačí přidat na platech státním zaměstnancům a náležitě posunout minimální mzdu, aby se peníze od soukromých firem z daní a pojistného do státní kasy jen sypaly. Ani opatření proti daňovým únikům nemusí státní kase příští rok přilepšit. Co když jejich efekt nastal už loni a letos díky tomu, že se chroničtí daňoví podvodníci načas rozhodli na sebe neupozorňovat?

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru