Těžko najít ve školním dějepise oblast, kde vzniká více zajímavých projektů a výukových materiálů než k tématu moderních a soudobých dějin. Nouze o učebnice už dávno není, spousta státních i neziskových institucí se věnuje druhé půlce 20. století. Českou počítačovou hrou roku je "Československo 38−89: Atentát", ve které se přenesete do klíčového okamžiku českých moderních dějin. Přesto dějepis na základních a středních školách není stále v takové formě, v jaké by měl být. Podle zprávy školní inspekce desetina středoškolských učitelů skončí invazí v roce 1968, pětina to dotáhne k sametové revoluci, polovina do 90. let a zbytek odvážných tam, kam by se měli podle metodiky ministerstva školství i zdravého rozumu dostat − do první dekády 21. století.

Kde je problém? Jeden je bezpochyby v oné zákeřnosti školního dějepisu, kdy si škola jednou vytvoří osnovy (respektive školní vzdělávací programy), ale ta proklatá historie utíká stejně kupředu a množí se další milníky. V průzkumu mezi učiteli se proto ukazuje, že většina nechce jít dál než do 90. let (někteří opatrníci ani přes rok 1945). A děti vůbec nebrblají − zajímá je dle šetření inspekce nejvíce posouvání tanků po školní mapě za 2. světové války. A s tím souvisí druhá potíž školního dějepisu − z vylodění v Normandii si toho mnoho pro dnešek nevezmeme. Z každodennosti v normalizaci, dějin polistopadové rekonstrukce kapitalismu či evropské integrace však ano. A to za školní dějepisáře rozhodně neodčiní občanská výchova. Ta má jiná východiska. Jen dějepis ve vzdělávacích programech školy zprostředkuje studentovi onu detektivní činnost, jak že to vlastně bylo (respektive který z výkladů je pro něj nepřijatelnější).

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru