Na podzim roku 2006 představil Jan Janák týmu několika nejbližších spolupracovníků ambiciózní vizi. Inspiroval se zahraničními kavárenskými řetězci, které na tuzemském trhu tehdy nebyly, a rozhodl se podobné kavárny vytvořit i v Česku. Už první myšlenka nezůstala u jedné pobočky, cíl byl jasný − stát se nejvýznamnějším původním českým řetězcem takového typu. To se podle ředitele společnosti CrossCafe Luboše Martínka povedlo. V porovnání s ostatními kávovými řetězci působícími v Česku se podle něj CrossCafe vejde do první pětky. O tom, že se firmě daří, svědčí i její květnové vítězství v prvním ročníku soutěže Franchisa roku.

První kavárna zela prázdnotou

A proč se franšízový řetězec zaměřil na začátku právě na kávu? "Měli jsme slušnou gastronomickou zkušenost, mateřská firma bratrů Janáků už v tu dobu 15 let provozovala plzeňské restaurace a pak majitel přišel s myšlenkou udělat něco opakovatelného a uchopitelného, co se dá zabalit do pomyslného balíčku a dál nabízet partnerům. Kavárna se pro tento koncept jevila jako jednodušší než restaurace. Kuchyně tvoří polovinu složitosti provozu restaurace," vysvětluje Martínek, který stál od začátku u zrodu projektu. Na něm se celou dobu podílejí i oba současní majitelé. Jan Janák vlastní 85 procent společnosti a věnuje se především dlouhodobému směřování značky, designu kaváren a celkové vizuální prezentaci. Martinu Lomnickému patří 15 procent a do jeho kompetencí spadá hlavně finanční řízení a každodenní vedení všech firem, které síť tvoří.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.