Během festivalu cirkusáků a kočovných umělců ve Vatikánu si papež František pohladil i tygra. Zdánlivě banální událost, kterou okamžitě zvěčnili fotografové, však korunoval hlubší úvahou, která umělce cestující od města k městu jistě zahřála.

Vysvětlil jim jejich moc, která spočívá v tom, že dokážou třeba rozesmát dítě a přivést lidi blíž k sobě. Papež připomněl i oscarový snímek Silnice od Federika Felliniho, který se točí kolem kočovného cirkusáka Zampana, a citoval z filmu úvahu o tom, jak kočovní umělci často "konají dobro, aniž by o tom věděli".

Zároveň vybídl artisty, aby ve Svatém roce své okamžiky štěstí a krásy zprostředkovali i těm nejpotřebnějším, jako jsou chudí, bezdomovci či handicapované děti.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru