Když se řekne transformace (z reálného socialismu na kapitalismus), vybaví se většině mých vrstevníků ekonomická transformace. Přechod z pokusů komunismu na kapitalismus je totiž převážně braný jako přechod ekonomický. Nikoli kulturní, politický, sociální, vzdělávací, soudní či společenský. Přitom ekonomika byla jen podmnožinou oné veliké změny, která byla přece zejména o svobodě, veškeré možné, včetně té ekonomické. To, že se z ní stal tahoun, ba přímo symbol změn, je specifikum, zdá se, nikoli pouze české. Celá evropská integrace zdá se být integrací zejména ekonomickou.

Vždyť i ony čtyři základní svobody, o které se EU opírá, jsou svobody pohříchu ekonomické. Svoboda pohybu zboží, služeb, kapitálu již z dálky prozrazuje, že se jedná zejména o svobody niterně ekonomické. A i čtvrtá svoboda, svoboda pohybu lidí, je pod rouškou svoboda pohybu pracovní síly. Evropská unie zkrátka svou ekonomickou unii nezapře.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru