Věra Jourová si už zvykla, že Andrej Babiš její jméno vytáhne, kdykoli se mu to hodí. Naposledy ji zmínil jako možnou kandidátku ANO na prezidentku. Eurokomisařka jej ale odmítla a raději napjatě fandí jiné ženě usilující o úřad prezidenta − Hillary Clintonové. Do Česka se zatím vracet neplánuje, v Bruselu chce dotáhnout pravidla rovného zastoupení žen a mužů ve vedení velkých firem, což má zrovna na programu i česká vláda. A pak? Zřejmě dá před poslaneckou lavicí přednost kariéře v neziskovém sektoru či práci učitelky.

HN: Téma žen v politice získalo nový rozměr díky Hillary Clintonové, která bude demokratickou kandidátkou na prezidentku USA. Vnímáte to tak?

Je to určitě velká vzpruha, čím dál víc se o ženách v politice mluví. Začínají se častěji zmiňovat výhody toho, když namixujete muže a ženy, různé typy uvažování. Ve firemním prostředí se to projevuje velmi pozitivně. A v politice? Sledovala jsem minské rozhovory o míru na východní Ukrajině. Pokud by tam byli jen samí muži, neměla bych z toho dobrý pocit. Angela Merkelová tam vnášela ducha kompromisu a smířlivého přístupu. A to je přesně to, co by se mělo dít nejen v celostátní politice, ale i v komunální. Věřím na diverzitu, na mix mužů a žen, kteří mohou mít dohromady lepší výsledky.

HN: U Hillary Clintonové je zajímavé, jakou pozornost dostává právě fakt, že jde o ženu.

Nevím, jestli by mě těšilo být na jejím místě, když se tak moc zdůrazňuje tenhle faktor. Není přece žádná zásluha být ženou. Ale strašně jí fandím, je to silná osobnost.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.