Vysvětlení současné stagnace je možné hledat v mnoha teoriích. Významné jsou zejména dvě z nich. První původ krize vidí v nedostatečné poptávce, kterou chce rozproudit nízkými až zápornými úrokovými sazbami. Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Fin, se však kloní spíše k tomu, že dochází k chybnému rozmisťování světového kapitálu. Nabádá tedy k přehodnocení současných řešení, jako je politika uvolněných měnových podmínek a inflačního cílování.

Pochyby o chování centrálních bank naznačil také Pavel Kohout, ekonom a spolumajitel finanční skupiny Partners Financial Services. Představil teorii, která říká, že snaha bankovních institucí povzbudit lidi k zadlužení již nemůže být tak efektivní, jako tomu bylo dříve. "Ze statistik Spojených států amerických vyplývá, že od 80. let růst ekonomiky výrazně zaostává za růstem celkového dluhu, který do té doby následoval. Důvod tohoto zpomalení můžeme hledat ve složitosti. Americká federální legislativa se v současné době blíží objemu 45 milionů slov.

Federální zákon o daních z příjmů se za 100 let rozrostl ze 400 stran na neuvěřitelných 73 954 stran. A tento trend není pozorovatelný pouze v USA. Existuje studie, která ukazuje, že ve Francii souběžně se zvyšováním složitosti zákoníku práce stoupala míra nezaměstnanosti," varoval Kohout. To vše samozřejmě ovlivňuje podnikatele, kteří na takto turbulentním trhu musí fungovat. Stejně jako je mnoho teorií, i řešení jsou mnohá a vždy je třeba zhodnotit svoji situaci a nalézt sobě vlastní cestu. Nadace ZET má v plánu uspořádat i další regionální konference, aby si své zkušenosti mohlo vyměnit co nejvíce podnikatelů.